Vítejte na našem webu

Motto: Jestliže je růže královnou květin, mečík je jejich králem.

Mečíky jsou jako vznešené katedrály stvořené přírodou k oslavě věčnosti a krásy, k oslavě krásy, která je věčná; jsou jako egyptské pyramidy, velkolepé a přitom tajemné. Mečíky jsou jako ženy, každá fáze jejich vývoje je krásnější a krásnější, nejkrásnější je ta poslední, vrcholná, po ní rychle odkvetou. Rozkvetlý záhon mečíků je malým rájem na zemi, rozkvetlý klas je symfonií krásy až se pohledem tají dech, proto nikdy nepochopím jak může někdo tento panensky čistý dar přírody ničit postřikem uměle vyrobenými chemickými jedy.

Následující stránky jsou určeny všem skutečným milovníkům této překrásné květiny, ne těm, kterým pohled na kvetoucí záhon vyvolává asociace kapes plných peněz. K dosažení čistoty a harmonie duše, na to peníze nestačí, to dokáže jen velebná krása květiny.

Celý život se marně snažím o propagaci biopěstování, jenže boj s chemickou lobby, která neomezeně vládne v našem časopise, je jako boj s větrnými mlýny. Přitom přechod na biopěstování je poměrně jednoduchý, stačí jen 2-3 roky přípravy pozemku. Problémy, zábrany a bloky však sedí v hlavách pěstitelů a tak změna myšlení se stává nepřekonatelnou překážkou. I přesto, že už více jak 30 let na každé výstavě dokazuji správnost svého přesvědčení, prakticky nikdo mi dodnes nevěří, každý je neustále masírován jedinou poučkou, že bez chemie se mečíky pěstovat nedají, až jim přešla do krve a odtud se tato víra jen těžko dá vykořenit. Nikoho nepřesvědčí, k jejich vlastní škodě, ani ty desítky a desítky prvních cen a Grand championů, které jsem získal na výstavách u nás i v zahraničí. Na obrázku představuji jen část této žně, víc se mi na stůl nevešlo. Nejcennější je broušená váza uprostřed, kterou jsem dostal za Grand championa na celostátní výstavě v Novém Jičíně. Nejvíc si však považuji štíhlou zelenou vázičku vlevo, to byl můj vůbec první Grand champion z Bohumína 1985.

Motto: If the rose is the queen of flowers, then the gladiolus is their king.

Glads are like noble cathedrals built by nature to celebrate eternity and beauty. Celebration of beauty, which is everlasting like Egyptian pyramids - majestic and mysterious. Glads are like women, every their growth stage is more and more beautiful. The most beautiful is their final stage, then become overblown very fast. A small patch in bloom is like a small paradise on earth. A spike in blossom is a symphony of beauty, a gaze on it causes gasp for breath. Therefore I don ´t understand, that someone can destroy this virgin gift with pesticides.

Following pages are dedicated to real lovers of this beautiful flower. Not for them, who associate the sight on a patch in blossom with a pocket full of money. Money means nothing to reach purity and harmony of soul. It proves only scenic beauty of a flower.

I try to propagate the organic growing vainly all my life. Fighting with chemical lobby is like a fight with windmills. But segue to organic growing is quite simple.  Only two or three year of patch preparation are needed. Problems, barriers and blocks are rather in brains of growers and therefore the change of thinking causes unbeatable barrier. Although more than thirty years I prove correctness of my conviction on every glad show, in effect almost nobody believes me. Everyone is urged by only one proposition, that he can´t grow glads without pesticides. Then I can´t their false conviction root out.

Tens and tens first prizes and grand champions I reached on shows in Czech rep. or abroad can´t persuade people. What a pity for them. I present only a part of a show harvest on a picture. The most valuable is a Grand Champion vase in the middle, I gained on countrywide show in a city of Nový Jičín. I regard the most the slim green vase on the left side. It was my first Grand Champion ever from city of Bohumín in 1985.

 

Novinky

Nabídka 2023

22.11.2022 11:04
V oddílu Katalog jsem uveřejnil nabídku přebytků hlíz pro rok 2023.

Anketa 2021

21.12.2021 11:17
Jako každý rok i letos proběhla anketa Top 10, do níž posílají renomovaní pěstitelé a šlechtitelé mečíků seznam 10 kultivarů, které jim v daném roce udělaly největší radost a stávají se jejich neoblíbenějšími. A zde je konečný výsledek hlasování: 1. Paní...

Nabídka hlíz

03.11.2021 10:08
V oddílu Katalog jsem uveřejnil nabídku hlíz na příští sezonu.

Anketa 2020

04.02.2021 11:53
Rozhodl jsem se publikovat výsledek hlasování o nejoblíbenější mečík současnosti, v níž každý pěstitel uvede svůj topten, svých deset odrůd, které mu v dané sezoně udělaly největší radost. Její organizaci před několika lety za mne převzal kolega Petr Šmída a tak jsem ji ke své vlastní škodě přestal...

Nabídka hlíz

26.11.2020 15:03
V oddílu Katalog jsem uveřejnil nabídku přebytků hlíz pro příští pěstitelský rok.

Šlechtění mečíků

08.07.2020 10:14
Když jsem ještě vedl Knihu návštěv, odpovídal jsem v ní na desítky různých dotazů, ale ani jeden se netýkal šlechtění mečíků. Dost mne to tehdy zarazilo, jenže dnes se tomu už vůbec nedivím. Běžné zahrádkáře a pěstitele tyto otázky nezajímají, takový článek je pro ně o ničem a naši šlechtitelé jsou...

Uvedení do Síně slávy

25.02.2020 09:34
Mezinárodní gladiolová Síň slávy potvrzuje, že Lubomír Rýpar a kultivar Česílko jsou vyznamenáni zařazením do gladiolové Síně slávy, která je limitována pro jednotlivce a kultivary, jež demonstrují význačné úspěchy v gladiolovém světě. A těm, kteří významně přispěli ke zvýšení hodnot...

Nabídka

01.12.2019 17:44
Do sekce Katalog jsem umístil moji letošní introdukci a nabídku přebytků hlíz.

Chuťovky právě v květu 2019

13.09.2019 10:03
Letošní sezona se opět prezentovala několika extrémy a tak se určitě najde dost výmluv na odůvodnění pěstitelských nezdarů. Květen byl chladný a vlhký jak květen býti má, což je dle pranostik příslib bohaté úrody. Jenže ouha! Následovaly dva měsíce vysokých teplot a prakticky bez srážek. Švestky...

Nabídka mečíků

27.11.2018 12:45
V sekci Katalog nabízím přebytky hlíz mečíků pro sezonu 2019.
1 | 2 | 3 | 4 >>