Kniha návštěv

Zdravim!

Nina Kočanová | 08.11.2018

Jsem moc ráda, že jsem objevila tuto stránku a moje mečíky taky.

Спасибо!

Мария Тимцова | 15.06.2018

Спасибо! Интересно очень :)

Zdravím p. Rýpare

J.Jirsa | 20.12.2017

Musím Vám poděkovat za zaslání požadovaných odrůd. Komunikace s Vámi byla velmi dobrá a vstřícná a přestože jsem v rámci objednávky opomenul uvést dodací adresu a než jsem si to dodatečně uvědomil, obdržel jsem od Vás e-mailem upozornění na tento nedostatek, což jsem okamžitě doplnil. Těším se proto na další spolupráci, neboť máte co nabídnou, a to nejenom pokud se týká odrůd, ale i v oblasti pěstování mečíků. Myslím, že každý se tam má možnost najít, a i když ne každý půjde třeba stejnou cestou, tak v základních přístupech určitě mu Vaše rady budou vodítkem. Pro mne krom jiného, z toho vyplynulo provádět důslednou negativní selekci, což jsem opomíjel, a proto v roce 2018 musím v tomto směru zjednat nápravu.

Zdraví Jirsa

Re: Zdravím p. Rýpare

Lubomír Rýpar | 28.12.2017

Vážený příteli,
díky za podporu. Každý, s nímž je rozumná domluva a je ochoten respektovat vysoký nadstandard, má u mne dveře otevřené a zaručený kredit.
Negativní výběr je největším kamenem úrazu. V celém Gladirisu znám jen 3 pěstitele, kteří jeho zásady dodržují a nejvíc je to viditelné na výstavních stolech. Ti ostatní, pod ideologickým vedením pana předsedy, o tom tak maximálně diskutují, kdykoliv se zeptáte, tak budou přísahat, že tyto zásady dodržují, ale v reálu skutek utek. Pohled na jejich porosty je pro mne dost bolestivý. Maximálně občas odstraní zjevně nemocné, usychající jedince, ale to s negativním výběrem nemá nic společného. To je pouhé pohřebnictví, odklizování mrtvol. Základní a nejvíc opomíjenou zásadou negativního výběru je to, že se netýká jen jednotlivých rostlin, ale se stejnou přísností i jednotlivých odrůd. A to je v rozporu s módním trendem produkce a tomu navazujícímu sběratelství odrůd, honbou za odrůdami kde rozhoduje kvantita, ne kvalita. Vyhnout se tomu, to chce hodně odvahy a sebezapření. Jste připraven dát se touto cestou? V případě kladné odpovědi vám blahopřeji, budete čtvrtý do party.

Re: Re: Sdělení

J.Jirsa | 05.06.2018

Pane Rýpare,
chci Vám tímto sdělit, že zaslané hlízy se mají čile k světu, a to i přes klimaticky nevhodné počasí, kdy při klíčení a i v současné době panuje trvale suché počasí. Ještě štěstí, že máme vhodný zdroj vody. Jinak by to byla katastrofa, neboť naší oblasti Jindřichohradecka se vodní srážky vyhýbají. Zároveň, jak jsem se již dříve vyjádřil jsem ve vlastní sadbě zaháji "negativní výběr". Zatím to je jen v počtu jednotlivých rostlin, které již v této fázi vykazovaly vady růstu. Fakticky tedy nejde o negativní výběr, ale jak správně říkáte jde o pohřebnictví. To hlavní mne ještě teprve čeká až jednotlivé rostliny (odrůdy) ukážou co fakticky v nich je, nebo není. Asi to bude chtít hodně rozhodnosti v dané fázi.

Zdraví Jirsa

Re: Re: Re: Sdělení

Lubomír Rýpar | 10.06.2018

Pane Jirso,
letos jsou velké problémy se suchem i u mne, navíc mám zdroj vody tak maximálně na zeleninu. Mečíky pěstuji jako zemědělci polní plodiny jen za přispění atmosférických srážek. A to se správný způsob pěstování projeví o to více, extrémním podmínkám nejlépe odolávají vitální a zdravé cv. Kdo má kapkovou závlahu může pěstovat vše, nepozná rozdíl mezi dobrou a špatnou odrůdou. Se zmíněným pohřebnictvím začínáme v první fázi růstu, odstraňujeme nezdravé, netypické, zakrnělé či šavlovité rostliny. Pravý negativní výběr přijde na řadu až před květem, kdy je viroza dobře viditelná, nebo ještě lépe během květu, kdy klas upotřebíme (dobře prodejné jsou i flekaté květy od CMV) a rostlinu zlikvidujeme. Přiznám se, že mám sortiment už dávno vyčistěný, tak likviduji takto jen minimum rostlin. Něco jiného jsou nové nákupy, když narazíte na nezodpovědného dodavatele jako já loni na Markevičiuse z Rigy. 3/4 odrůd jsem zlikvidoval hned v prvním roce pěstování, vše jen kvůli viroze. A to chce hodně sebezapření, které má jen málokdo, ale letitá zkušenost mi ukázala, že nemá žádný smysl trápit se s odrůdami citlivými na virozu, dnes už je bohatý výběr krásných a zdravých cv. ve všech barvách a kombinacích, stačí jen vědět u koho je nakupovat.
Zdravím a věřím, že nám konečně zase zaprší.

Velké zklamání

Josef B. | 10.12.2017

Pane Rýpare,

bohužel, ale musím zde konstatovat, že zkušenost s pokusem o objednání hlíz mečíků u Vás byla velice hořká. Objednával jsem si u vás mečíky, v počtu 3 nebo 5 kusů, přesně podle instrukcí, které máte na svých stránkách. Komunikace s Vámi je na velice dlouhou dobu, ale dobře. Od objednání mne ale jen osočujete z kšeftaření a kdesi cosi. To vše jen proto, že nechci akceptovat, že v podstatě všechny kultivary, o které jsem měl zájem, nahradíte jinými. A když Vám člověk zavolá, aby vše vyjasnil, nenecháte ho ani domluvit, a pořád mluvíte jen o tom, že nejste schopen dodat více než třeba jeden kus od kultivaru. Budiž, proč ne. Rád alespoň vyzkouším. Ovšem jen do té doby, než dojde na seznam objednaných hlíz. To se pak člověk dozví, že vlastně už nemáte v podstatě žádné. Přitom kdybyste odpověděl hned po mé objednávce, ještě by možná byly...Zajímavé. V tom případě ale neinzerujte žádné, přebytky nabídněte svých přátelům a stálým zákazníkům, a obyčejná veřejnost si nemusí dělat falešné naděje. JB

Re: Velké zklamání

Lubomír Rýpar | 16.12.2017

No, tak si představte tu nehoráznou drzost, že jsem si dovolil panu B. odmítnout zaslání mečíků. A že to bylo rozhodnutí velmi správné mi potvrdily následné výlevy uražené ješitnosti ať už v mailech tak ostatně i zde. Ale beru to jen jako nepochopení toho, že moje stránky nejsou žádným shopem s překupnickým zbožím diskutabilní kvality, ale skromná nabídka přebytků toho nejlepšího, co je ve světě v současnosti k mání, navíc ve špičkové kvalitě hlíz a vše z vlastní produkce. Dobrého je vždy pomálu.
Pro obyčejnou veřejnost, jak se trefně nazýváte, jsou určeny kolekce za 150 Kč a i kdybyste si k ní přiobjednal něco ze sortimentu na zkoušku, jak to mnozí zahrádkáři dělají, bylo by vše vyřízeno bez problémů. Tuto nabídku jste ignoroval a místo toho si objednal jen samé novinky, samozřejmě hlavně ty málo namnožené, v počtu do 5 ks od cv. a se striktním zákazem jakékoliv náhrady. Splnění takových požadavků je nad mé možnosti, proto jsem vám jasně a srozumitelně napsal, abyste se obrátil na velké firmy (typu Lukon). Bohužel, ani tento návrh nepadl na úrodnou půdu. Ale s tím se počítá, že se čas od času objeví zákazník prudič, s kterým rozumná domluva není možná, protože je přesvědčený o tom, že jedině on rozhoduje o tom jaké mečíky a v jakém množství jsem mu povinen dodat.

Re: Re: Velké zklamání

JB | 20.04.2018

Víte, pane Rýpare, on se ten svět netočí jen podle Vás, jak Vy byste chtěl. Ano, jsem obyčejná veřejnost a nestydím se za to, přestože vy to evidentně - podle vašeho vyjádření - považujete za něco Vás nehodného. A mojhe ješitnost se opravdu projevuje jinak, kvůli mečíkům opravdu, ale opravdu ne...Spíš bych řekl údiv a dost velké zklamání z tak neúměrné reakce. A to vše jen proto, že jsem chtěl něco, co je nabízeno. Vskutku bizarní.

S mečíky mám asi desetiletou zkušenost, úplný laik tudíž nejsem, a nechápu, proč bych měl objednávat nějakou kolekci, kterou nechci a ve které jsou kultivary, které nechci. Podle zde uvedeného seznamu jsem si vybral kultivary, které se mi líbily a které ještě byly k dispozici. Naprosto normální postup, řekl bych. Ale Vaše přehnaná reakce a osočování mne z nějakého kšeftaření naprosto nedává smysl! Diktovat zákazníkům, co mohou chtít, toto jsem opravdu ještě nikde nezažil. Jaká to to troufalost, že jsem si objednal novinky, v počtu maximálně pěti kusů, což je, mimochodem, respektování Vámi daných podmínek na těchto stránkách, to je přímo nebetyčná drzost - podle Vás. No, téměř úsměvné, nebylo-li by to spíše smutné. Nu, škoda. Zajásal jsem nad Vašimi stránkami evidentně předčasně...

Tak třeba budou mít jiní zájemci větší stěští. Ti, kteří sice budouc chtít mečík růžový, ale vy se rozhodnete jim z nějakéhop důvodu - třeba proto, že objednávat si zrovna ten novinkový je evidentní nehoráznost! - poslat žlutý, a jim to vadit nebude.

Re: Re: Re: Velké zklamání

Lubomír Rýpar | 18.05.2018

Vážený pane JB,
mne nenaštvete, jsem splachovací. Jak rány rozdávám, tak je také umím přijímat. A ani se nejmenuji Lelek, abych kritické připomínky z webu vymazával. Vy budete pořád dokola jako na kolovrátku mlít tu svou pravdu a argumenty protistrany vám mohou být ukradeny. Proto si i nadále nakupujte v supermarketech a vietnamských tržnicích, což je evidentně vaše doména, tam vás nikdo ve svých nepřiměřených požadavcích omezovat nebude. Ale tady jste ve specializovaném butiku s velice vzácným a hlavně nedostatkovým zbožím a proto tu platí trošku jiná pravidla. Jsou zákazníci, kteří mi pošlou objednávku už druhý den po vyvěšení nabídky na mých stránkách, jako např. kolega Novák - dodnes nechápu, jak to dokáže. Dokonce i u těch prvních musím, vzhledem k tomu, aby se dostalo na co nejvíc zákazníků u těch méně namnožených cv. množství korigovat. Pak jsou zákazníci, kteří posílají objednávky za měsíc a později, načež se cítí velice pobouřeni a uraženi, když jim nejsem schopen vyhovět - což je váš případ. Takovým týpkům se snažím velkým obloukem vyhýbat a byl bych rád, kdybyste to začal respektovat. A ještě poznámka nakonec. Žádné mečíky jste ode mne nedostal, tam nepomlouvejte, že nahrazuji růžové žlutými.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek